|
|
Wzory przemysłowe - 2 |
Kancelaria Prawno-Patentowa IP RIGHTS oferuje pomoc w zakresie ochrony własności intelektualnej. Udzielamy pomocy przy opracowywaniu zgłoszeń, zachowywaniu, wykonywaniu oraz dochodzeniu praw odnoszących się do przedmiotów własności przemysłowej w tym wzorów przemysłowych.
Uzyskanie ochrony wzoru przemysłowego na terytorium Polski jest możliwe w trybie krajowym lub regionalnym. Ochrona zawsze ograniczona jest do pewnego terytorium.
Ochrona w trybie krajowym na terytorium Polski udzielana jest przez Urząd Patentowy RP.
Na terytorium Polski chronione są również wspólnotowe wzory przemysłowe, rejestrowane w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w Alicante.
Ochrona wzorów w Polsce może trwać maksymalnie przez okres 25 lat.
Jeżeli wzór przemysłowy jest chroniony uprawniony może zakazać osobom trzecim korzystania z tego wzoru w sposób zarobkowy lub zawodowy na obszarze Polski (w przypadku wzoru wspólnotowego na obszarze Unii Europejskiej), ale także wytwarzania, eksportu, importu, wprowadzania do obrotu lub używania produktu, w którym wzór jest zawarty. Urząd Patentowy RP zarejestruje jedynie taki wzór przemysłowy, który będzie spełniał wymogi określone w przepisach ustawy pwp. Wzór przemysłowy w szczególności:
musi dotyczyć postaci wytworu lub jego części, czyli musi odnosić się do zewnętrznych elementów.
musi być nowy,
musi mieć indywidualny charakter.
Wzory przemysłowe tak jak znaki towarowe chronione są na poziomie krajowym, wspólnotowym oraz według systemu haskiego.
Wspólnotowy wzór przemysłowy - Registered Community Design - RCD.
Ochronę wzoru za granicą można uzyskać w ramach systemu regionalnego na całym terytorium UE. Na podstawie jednego zgłoszenia wzór będzie chroniony na terytorium wszystkich państwa członkowskich tego systemu. Takim regionalnym urzędem jest Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante. Wspólnotowe wzory przemysłowe chronione są na całym terytorium Unii na podstawie prawa wyłącznego udzielanego przez OHIM. Wspólnotowe zwory przemysłowe są rejestrowane w Unii Europejskiej na podstawie Rozporządzenia 6/2002 oraz rozporządzeń wykonawczych od 1 kwietnia 2003 r.
Od 2 lipca 2009 r. wzory przemysłowe z Polski mogą uzyskać ochronę w 56 krajach będących stronami Porozumienia Haskiego. System Haski umożliwia właścicielowi wzoru przemysłowego uzyskanie ochrony wzoru we wskazanych przez niego krajach przez dokonanie jednego zgłoszenia bezpośrednio w Biurze Międzynarodowym Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Rejestracja międzynarodowa wzoru wywołuje takie same skutki w każdym ze wskazanych państw, jak gdyby wzór został zarejestrowany bezpośrednio w tych państwach. Z Systemu Haskiego może korzystać każdy obywatel i każda osoba zamieszkała na terenie państwa strony porozumienia. Dokonanie zgłoszenia w trybie Porozumienia Haskiego pozwala uniknąć niepotrzebnego powielania pracy oraz wielokrotnego uiszczania tych samych opłat.
System Haski stworzył kolejną drogę ochrony wzorów, gdyż uzyskanie jej jest możliwe na szczeblu krajowym, wspólnotowym oraz międzynarodowym. System Haski stanowi zachętę do eksportu i promocji wzornictwa przemysłowego na rynkach światowych.
Patent Expert
Kancelaria Prawno-Patentowa Sp. z o.o.
00-549 Warszawa
ul. Piękna 24/26 lok. 1
tel. +48 (22) 378 30 45
fax: +48 (48) 362 91 72
tel. kom. 603 977 908
biuro@rzecznicy.pl
www.rzecznicy.pl
W przypadku pytań związanych z obsługą prawno - patentową, prosimy o kontakt w celu rozważenia problemu, przygotowania oferty oraz umówienia spotkania. |
Dorota Grzyb - rzecznik pantentowy |
Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl Zapoznaj się z regulaminem. |
|
|
|