Patent jest prawem przyznającym uprawnionemu wyłączność korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na określonym terytorium. Patenty są udzielane - bez względu na dziedzinę techniki - na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania.
Patentów nie udziela się na odmiany roślin lub rasy zwierząt, sposoby leczenia ludzi i zwierząt oraz sposoby diagnostyki stosowane na ludziach lub zwierzętach. Za wynalazki nie uważa się odkryć, teorii naukowych i metod matematycznych, planów, zasad i metod dotyczących działalności umysłowej lub gospodarczej oraz gier, programów do maszyn cyfrowych. Patent jest składnikiem przedsiębiorstwa, może być przedmiotem sprzedaży, zastawu, zamiany, darowizny czy wniesiony tytułem wkładu niepieniężnego do spółki.
Warto pamiętać, iż można rozporządzać zarówno patentem, jak i prawem do uzyskania patentu.
Urząd Patentowy RP przyjmuje i bada zgłoszenia dotyczące wynalazków, orzeka w sprawach udzielania patentów oraz prowadzi rejestr patentowy.
Czas ochrony wynosi dwadzieścia lat od daty zgłoszenia wynalazku. Urząd Patentowy pobiera opłaty jednorazowe oraz opłaty okresowe. Nieuiszczenie opłaty w określonym terminie może skutkować wygaśnięciem patentu.
Patent może zostać unieważniony ( w całości lub części ) na wniosek osoby trzeciej jeżeli nie zostały spełnione ustawowe warunki wymagane do jego uzyskania. O unieważnieniu patentu orzeka Urząd Patentowy. Uprawnionemu z patentu przysługuje szereg uprawnień, a w razie naruszenia patentu roszczenia cywilnoprawne ( np. wydanie korzyści uzyskanych kosztem właściciela patentu ). Warto pamiętać, iż w przypadku naruszenia roszczenia ulegają przedawnieniu w ciągu 3 lat.
Polscy zgłaszający mogą uzyskać ochronę swych wynalazków za granicą, wybierając jeden z najbardziej dla siebie korzystnych trybów patentowania.
Aby uzyskać patent za granicą możemy skorzystać z :
procedury międzynarodowej i złożyć międzynarodowe zgłoszenie wynalazku w ramach procedury PCT . Dzięki temu jest możliwość uzyskania patentu we wszystkich państwach - stronach Układu PCT;
procedury regionalnej – europejskiej i złożyć wniosek o udzielenie patentu europejskiego. Daje to możliwość uzyskania patentu europejskiego ze skutkiem we wszystkich państwach - stronach Konwencji o udzielaniu patentów europejskich;
procedury klasycznej i złożyć odrębne wnioski o udzielenie patentu w poszczególnych krajach prowadząc postępowania przed każdym Urzędem Patentowym oddzielnie.
Patent europejski jest patentem udzielanym przez Europejski Urząd Patentowy na podstawie Konwencji o udzielaniu patentów europejskich.
Patent europejski udzielany na poszczególne kraje ( strony Konwencji ) wybrane przez zgłaszającego przyznaje jego właścicielowi w każdym kraju w stosunku do którego został udzielony takie same prawa , jakie przyznawałby patent krajowy.
Jest to procedura regionalna – europejska , prowadząca do jednego patentu skupiającego wiązkę praw krajowych.
Zatem przez uzyskanie patentu europejskiego, w którym Rzeczpospolita Polska została wyznaczona jako kraj ochrony, właściciel nabywa takie same prawa, jakie przyznaje patent udzielony na podstawie ustawy Prawo własności przemysłowej
PCT to międzynarodowy układ o zasięgu ogólnoświatowym, umożliwiający uzyskiwanie patentów w państwach-stronach układu. Układ PCT ustalił jednolitą procedurę międzynarodową dotyczącą zgłaszania wynalazków w wielu wskazanych przez zgłaszającego państwach.
Jest to uproszczony system oparty na jednym zgłoszeniu patentowym ( zgłoszenie międzynarodowe PCT ). W dniu 01.04.2004 r. układ PCT liczył 123 państwa-strony.
Patent Expert
Kancelaria Prawno-Patentowa Sp. z o.o.
00-549 Warszawa
ul. Piękna 24/26 lok. 1
tel. +48 (22) 378 30 45
fax: +48 (48) 362 91 72
tel. kom. 603 977 908
biuro@rzecznicy.pl
www.rzecznicy.pl
W przypadku pytań związanych z obsługą prawno - patentową, prosimy o kontakt w celu rozważenia problemu, przygotowania oferty oraz umówienia spotkania. |