Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
02.12.2023
sobota
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Grill Kamado
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Debic
Cukiernia M&K
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Rzecznik Patentowy
Pomagamy chronić wynalzki
Patent jest prawem przyznającym uprawnionemu wyłączność korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na określonym terytorium. Patenty są udzielane - bez względu na dziedzinę techniki - na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania.

Patentów nie udziela się na odmiany roślin lub rasy zwierząt, sposoby leczenia ludzi i zwierząt oraz sposoby diagnostyki stosowane na ludziach lub zwierzętach. Za wynalazki nie uważa się odkryć, teorii naukowych i metod matematycznych, planów, zasad i metod dotyczących działalności umysłowej lub gospodarczej oraz gier, programów do maszyn cyfrowych. Patent jest składnikiem przedsiębiorstwa, może być przedmiotem sprzedaży, zastawu, zamiany, darowizny czy wniesiony tytułem wkładu niepieniężnego do spółki.
Warto pamiętać, iż można rozporządzać zarówno patentem, jak i prawem do uzyskania patentu.

Urząd Patentowy RP przyjmuje i bada zgłoszenia dotyczące wynalazków, orzeka w sprawach udzielania patentów oraz prowadzi rejestr patentowy.

Czas ochrony wynosi dwadzieścia lat od daty zgłoszenia wynalazku. Urząd Patentowy pobiera opłaty jednorazowe oraz opłaty okresowe. Nieuiszczenie opłaty w określonym terminie może skutkować wygaśnięciem patentu.
Patent może zostać unieważniony ( w całości lub części ) na wniosek osoby trzeciej jeżeli nie zostały spełnione ustawowe warunki wymagane do jego uzyskania. O unieważnieniu patentu orzeka Urząd Patentowy. Uprawnionemu z patentu przysługuje szereg uprawnień, a w razie naruszenia patentu roszczenia cywilnoprawne ( np. wydanie korzyści uzyskanych kosztem właściciela patentu ). Warto pamiętać, iż w przypadku naruszenia roszczenia ulegają przedawnieniu w ciągu 3 lat.

Polscy zgłaszający mogą uzyskać ochronę swych wynalazków za granicą, wybierając jeden z najbardziej dla siebie korzystnych trybów patentowania.

Aby uzyskać patent za granicą możemy skorzystać z :

procedury międzynarodowej i złożyć międzynarodowe zgłoszenie wynalazku w ramach procedury PCT . Dzięki temu jest możliwość uzyskania patentu we wszystkich państwach - stronach Układu PCT;
procedury regionalnej – europejskiej i złożyć wniosek o udzielenie patentu europejskiego. Daje to możliwość uzyskania patentu europejskiego ze skutkiem we wszystkich państwach - stronach Konwencji o udzielaniu patentów europejskich;
procedury klasycznej i złożyć odrębne wnioski o udzielenie patentu w poszczególnych krajach prowadząc postępowania przed każdym Urzędem Patentowym oddzielnie.

Patent europejski jest patentem udzielanym przez Europejski Urząd Patentowy na podstawie Konwencji o udzielaniu patentów europejskich.
Patent europejski udzielany na poszczególne kraje ( strony Konwencji ) wybrane przez zgłaszającego przyznaje jego właścicielowi w każdym kraju w stosunku do którego został udzielony takie same prawa , jakie przyznawałby patent krajowy.
Jest to procedura regionalna – europejska , prowadząca do jednego patentu skupiającego wiązkę praw krajowych.
Zatem przez uzyskanie patentu europejskiego, w którym Rzeczpospolita Polska została wyznaczona jako kraj ochrony, właściciel nabywa takie same prawa, jakie przyznaje patent udzielony na podstawie ustawy Prawo własności przemysłowej

PCT to międzynarodowy układ o zasięgu ogólnoświatowym, umożliwiający uzyskiwanie patentów w państwach-stronach układu. Układ PCT ustalił jednolitą procedurę międzynarodową dotyczącą zgłaszania wynalazków w wielu wskazanych przez zgłaszającego państwach.
Jest to uproszczony system oparty na jednym zgłoszeniu patentowym ( zgłoszenie międzynarodowe PCT ). W dniu 01.04.2004 r. układ PCT liczył 123 państwa-strony.

Patent Expert
Kancelaria Prawno-Patentowa Sp. z o.o.


00-549 Warszawa
ul. Piękna 24/26 lok. 1
tel. +48 (22) 378 30 45
fax: +48 (48) 362 91 72
tel. kom. 603 977 908

biuro@rzecznicy.pl

www.rzecznicy.pl

W przypadku pytań związanych z obsługą prawno - patentową, prosimy o kontakt w celu rozważenia problemu, przygotowania oferty oraz umówienia spotkania.
Dorota Grzyb - rzecznik patentowy


 Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe Smoker LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000