Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
26.09.2023
wtorek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
Chef Mate
Grill Kamado
expondo
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Cukiernia M&K
Debic
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Rzecznik Patentowy
Ochrona znaków towarowych w Polsce i na świecie

W celu dokonania zgłoszenia znaku towarowego w polskim Urzędzie Patentowym RP, niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji, która powinna być kompletna i prawidłowa. Kwestia zawartości zgłoszenia jest ściśle regulowana przez prawo. Poza przygotowaniem niezbędnej dokumentacji w celu uzyskania prawa ochronnego należy pamiętać o wnoszeniu przewidzianych przez prawo opłat oraz przestrzeganie terminów dokonywania poszczególnych czynności procesowych. Przed złożeniem podania o udzielenie prawa ochronnego należy dokładnie się zastanowić i dokonać wybór znaku towarowego, jego rodzaju oraz wskazać towary dla oznaczania których ma on być używany. Należy pamiętać, iż dzięki zgłoszeniu uzyskujemy pierwszeństwo do uzyskania ochrony przed innymi przedsiębiorcami.

Ochronę znaku towarowego za granicą można uzyskać korzystając z jednego z trzech systemów.

System krajowy. Zgłoszenia można dokonać w urzędzie właściwym ds. ochrony własności przemysłowej w danym państwie. Zgłoszenie należy dokonać z reguły w języku urzędowym danego państwa oraz wnieść obowiązujące w tym państwie opłaty.

System regionalny. Występując o ochronę w państwach, które należą do regionalnych systemów ochrony znaków towarowych można zastrzec znak, który będzie chroniony na terytorium wszystkich państw członkowskich tego systemu, np. w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w Alicante.

System międzynarodowy ( madrycki ).

Znak towarowy można zastrzec w państwach, które są stronami Porozumienia Madryckiego o międzynarodowej rejestracji znaków towarowych lub też Protokołu do tego Porozumienia. Zakres terytorialny rejestracji międzynarodowej odnosi się do wskazanych w zgłoszeniu państwach. Warto zastrzec swój znak towarowy na rynkach zagranicznych, na które eksportuje się towary lub świadczy usługi. Koszty zastrzeżenia znaku towarowego za granicą są znacznie mniejsze niż koszty sporów sądowych w przypadku prób przejęcia znaku towarowego przez nieuczciwych konkurentów.

Większość przedsiębiorców zdaje sobie obecnie sprawę z roli znaków towarowych, które pozwalają na odróżnienie ich towarów (usług) od towarów konkurentów. Znaki towarowe odgrywają doniosłą rolę w strategii budowania renomy i promocji towarów . Posiadanie znaku towarowego o odpowiedniej renomie podnosi wartość przedsiębiorstwa i daje przewagę nad konkurentami.

Na etapie wprowadzania towaru na rynek po raz pierwszy – znak towarowy promuje towar i ułatwia jego zaistnienie w świadomości odbiorców. Oryginalna, charakterystyczna postać znaku potrafi przykuć uwagę kupującego, zaciekawić i skłonić do zakupu towaru ( usługi ).

Brak ochrony znaku towarowego może spowodować konkretne szkody dla przedsiębiorcy zwłaszcza w sytuacji pojawienia się na rynku znaków identycznych lub podobnych. Takie działanie może uniemożliwić budowanie nowej marki lub też ograniczyć jej rozwój.

Do uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy konieczne jest dokonanie zgłoszenia. Udzielana ochrona ograniczona jest do pewnego terytorium. W Polsce prawo ochronne udzielane jest na 10 lat z możliwością przedłużenia na kolejne okresy 10-letnie (bez ograniczeń ).

Międzynarodową rejestracją znaków towarowych w ramach Porozumienia Madryckiego i Protokołu do tego Porozumienia zajmuje się Biuro Światowej Organizacji Intelektualnej z siedzibą w Genewie.

W państwach, które są stronami Porozumienia Madryckiego o międzynarodowej rejestracji znaków towarowych lub też Protokołu do tego Porozumienia, można zastrzec znak na bazie rejestracji albo odpowiednio zgłoszenia w kraju pochodzenia. Ten tzw. System Madrycki jest administrowany przez WIPO w Genewie.

Zalety Systemu Madryckiego to : jedno zgłoszenie, które wywiera skutek w wielu krajach bez konieczności dopasowania do różnych wymogów formalnych obowiązujących w różnych krajach. Zakres terytorialny rejestracji międzynarodowej odnosi się do wskazanych w niej państw pod warunkiem uznania w nich skutków tej rejestracji przez urzędy ds. ochrony własności przemysłowej.

Znaki towarowe ( prawa ochronne ) mogą stanowić jeden z cenniejszych składników przedsiębiorstwa ( art. 55 kc ).

Znak towarowy może być przedmiotem sprzedaży, zamiany, darowizny, zastawu a także stanowić zabezpieczenie zaciąganego kredytu, może być także wniesiony jako aport do spółki.

Właściciel znaku towarowego, zwłaszcza o dużej renomie może wykorzystać swój znak towarowy jako element wspomagający w procesie ubiegania się o przyznanie środków z instytucji finansowych.

Starannie opracowany znak towarowy może stanowić cenny kapitał każdego przedsiębiorstwa, niejednokrotnie najcenniejszy. Szacowana wartość najsłynniejszych na świecie znaków towarowych takich jak Coca-Cola czy IBM przekracza 50 mld dolarów

Znaki towarowe mogą być źródłem dochodów dla ich właścicieli poprzez udzielenie licencji na ich używanie, np. w ramach sieci franchisingowej.

Ochrona, którą przyznaje się uprawnionym do znaków towarowych, obejmuje swym zakresem także sferę Internetu, czyli wykorzystywanie znaków towarowych w nazwach domen. Użycie znaku towarowego w nazwie domeny polega na użyciu znaku towarowego słownego, jego fragmentu jako elementu adresu internetowego.

Naruszenie znaku towarowego w nazwie domeny internetowej ma miejsce gdy domena zawiera w sobie oznaczenie chronione prawem ochronnym na znak towarowy.

Do naruszenia dojdzie także wówczas, gdy nazwa domeny może wprowadzać w błąd czy błędnie sugerować związki „właściciela” domeny z uprawnionym do znaku towarowego.

Rejestracja domen z wykorzystaniem cudzego znaku towarowego może naruszać zarówno prawo ochronne przyznane na podstawie pwp, stanowić czyn nieuczciwej konkurencji, a także naruszać prawo autorskie.

Naganna praktyka rejestracji domen zawierające znaki towarowe może powodować blokadę oferowania towarów oraz ich reklamowania w Internecie. Posługiwanie się znakiem towarowym w celu reklamy jest jednym z wielu uprawnień, do których ma prawo właściciel znaku towarowego.

Celowe lub nierozważne umieszczenie znaku towarowego innego podmiotu w nazwie domeny internetowej może rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą.

Patent Expert
Kancelaria Prawno-Patentowa Sp. z o.o.


00-549 Warszawa
ul. Piękna 24/26 lok. 1
tel. +48 (22) 378 30 45
fax: +48 (48) 362 91 72
tel. kom. 603 977 908

biuro@rzecznicy.pl

www.rzecznicy.pl

W przypadku pytań związanych z obsługą prawno - patentową, prosimy o kontakt w celu rozważenia problemu, przygotowania oferty oraz umówienia spotkania.
Dorota Grzyb - rzecznik patentowy


 Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe Smoker LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast Belfood
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000